عمر برنج ایرانی چقدر است؟

تاریخ انقضا برنج سفید ایرانی

تاریخ انقضای برنج سفید ارتباط مستقیمی با شرایط نگهداری دارد. اگر برنج در شرایط استاندارد نگهداری شود، مانند سایر غلات، عمر مفید عملاً طولانی خواهد بود. این بدان معناست که می توانید بدون ترس برنج کهنه بخورید. به شرطی که از شرایط نگهداری مطمئن باشید.
ماندگاری برنج سفید در یک مورد ۳۰ سال و در مورد دیگر ۴ تا ۵ سال است. اگر برنج در دمای ۴۰ درجه و در مکانی عایق نگهداری شود تا ۳۰ سال ارزش غذایی خود را از دست نمی دهد. شاید طعمش بهتر باشه خطر مسمومیت در این نوع برنج وجود ندارد. ایزوله به شرایط خلاء و بدون اکسیژن اشاره دارد. یعنی برنج باید بدون اکسیژن و در دمای ۴۰ درجه باشد.
شرایط ذکر شده در قسمت قبل برای محیط منزل و حتی انبار برنج امکان پذیر نیست. بنابراین، ماندگاری برنج در حال تغییر است. اگر برنج سفید در جای خشک و خنک و به دور از نور شدید آفتاب نگهداری شود حدود ۵ سال ماندگاری دارد.

بعد از گذشت بیش از ۵ سال قطعا بوی اصلی را ندارد حتی اگر آفتی  نباشد. البته می توان از برنج ۵ ساله هم استفاده کرد اما کارشناسان صنایع غذایی معتقدند بهتر است قبل از خوردن برنج باقی مانده آن را بررسی کنید. بنابراین می توان گفت بهترین ماندگاری برنج سفید در شرایط عادی ۴ تا ۵ سال است.
از آنجایی که هنگام خرید برنج معمولا زمان دقیقی برای برداشت آن نداریم، می توانید همان سال خرید را مبنای ماندگاری برنج قرار دهید. البته اگر برنجی که خریداری می کنید بسیار قدیمی باشد، این موضوع تا حد زیادی قابل درک است. بنابراین توصیه می شود در هنگام خرید برنج به نو یا قدیمی بودن آن توجه کنید. بهترین برنج برنجی است که حداکثر یک سال برداشت شده باشد. البته این را هم باید اضافه کرد که معمولا تاریخ انقضای برنج روی بسته بندی برنج تجاری درج می شود. این تاریخ بهترین زمان برای خوردن برنج را نشان می دهد، اما تاریخ انقضای دقیقی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *