روش پخت برنج آبکش و مجلسی

روش پخت برنج آبکش مجلسی


برنج را به اندازه دلخواهتان با لیوان یا پیمانه جدا کنید و در کاسه بریزید. برای هر نفر یک پیمانه سرخالی برنج کفایت می‌کند. برنج را چند بار زیر شیر آب بشویید تا رنگ آب شفاف شود. دو یا سه پیمانه نمک اضافه کنید و بگذارید برنج چند ساعت خیس بخورد. با این کار، دانه‌های برنج آب جذب می‌کنند و نرم می‌شوند تا در نهایت پختشان راحت‌تر شود.

بازرگانی برنج شالیزار یونسی

برنج را چه مدت پیش از پخت باید خیساند؟

قدیمی‌ترها معتقد بودند برنج باید یک شب خیس بخورد. اما این روزها که همه عجله دارند، همین که یک الی دو ساعت برنج را بخیسانید کفایت می‌کند. البته توصیه می‌کنیم بیشتر از دو ساعت برنج را نخیسانید، چرا که آب زیادی جذب می‌کند و ممکن است حین پخت حالت خمیری به خود بگیرد.

میزان آب درون قابلمه چقدر باید باشد؟

به اندازه هر فنجان برنج، دو فنجان آب نیاز است. در اینجا از شش فنجان آب و سه فنجان برنج استفاده کرده‌ایم.

مرحله دوم

وقتی آب در قابلمه به جوش آمد، کمی نمک و روغن به آب اضافه کنید و سپس، کمی از آب برنج خیس خورده را خالی کرده و به آب در حال جوش اضافه کنید. برنج را در آب جوش بریزید و حدود ۱۰ دقیقه آن را روی گاز بپزید.

یک نکته مهم برای له نشدن دانه‌های برنج آبکش

یکی دیگر از نکات ضروری که ممکن است اضافه کردن یک فنجان آب سرد به قابلمه بعد از هشت دقیقه جوشیدن است. این کار فرایند جوشیدن را کند می‌کند و به برنج کمک می‌کند بدون این که بیش از حد پخته شود طولانی شود. این کار از له شدن یا شکستن دانه‌های درسته برنج جلوگیری می‌کند. برنج را چند بار هم بزنید. بعد از حدود ۱۰ دقیقه دانه‌های برنج را امتحان کنید. دانه برنجی که امتحان می‌کنید باید نرم شده باشد، اما در عین حال، نباید خیلی لطیف و شکننده باشد طوری که به راحتی با بین دو انگشت له شود. وقتی به این حد رسید، آن را در یک صافی آبکش کنید و سریع با آب سرد بشویید تا نمک برنج گرفته شود و برنج شور نشود.

مرحله سوم

وقتی برنج پخته شد آن را آبکشی کنید. در قابلمه مقداری روغن بریزید و روی شعله قرار دهید. وقتی روغن به اندازه کافی داغ شد، برنج‌ها را در قابلمه بریزید. اگر می‌خواهید ته‌دیگ داشته باشید یا می‌توانید یک نان لواش نازک را به صورت کامل یا حتی با برش‌های ریز در ته قابلمه قرار دهید، یا خود برنج را به صورت لایه نازک در ته قبلمه بریزید. در حدود دو دقیقه زمان بدهید تا برنج خودش را بگیرد.

مرحله چهارم

وقتی برنج خودش را گرفت، مابقی برنج‌ها را در قابلمه خالی کنید. برنج‌ها را که در قابلمه خالی کردید، با ته قاشق چوبی سوراخ‌هایی در لابلای برنج ایجاد کنید. با این کار، برنج شما بهتر پخته می‌شود. حتی می‌توانید زعفران دم کشیده‌ای که قبلا درست کرده‌اید را در یک ظرف کوچک در میانه برنج در قابلمه قرار دهید تا برنج شما عطر زعفران را به خودش بگیرد، در عین حال که زعفران گرم شده و آماده ریختن روی برنج برای سرو می‌شود. در نهایت فراموش نکنید دم‌کنی را روی قابلمه قرار دهید تا برنج به خوبی پخته شود.

طرز تهیه برنج زعفرانی:

طرز تهیه برنج زعفرانی بسیار آسان است فقط کافیست زعفران خود را دم کرده و قاطی برنج پخته شده بکنید. البته دقت کنید مقدار زعفران دم کرده با مقدار برنج زعفرانی که می‌خواهید درست کنید متناسب باشد.

ما انواع برنج داریم که برنج سفید و برنج قهوه‌ای از محبوبترین اون‌ها هستند. خواص برنج و همچنین طرز تهیه هر برنجی بسته به نوع برنج و مرغوبیت آن متفاوت است. برنج قهوه‌ای املاح بیشتری نسبت به برنج سفید دارد و کمیاب تر از برنج سفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *