برنج دم سیاه گیلان

مقدمه

برنج دم سیاه از یکی از بهترین و معروف‌ترین برنج‌های ایرانیه و از خانواده برنج صدریه. بخاطر اینکه ریشک یا شلتوک این برنج سیاه‌رنگه به برنج دم سیاه معروفه. این برنج جزء برنج‌های کم محصوله یعنی کشاورز با توجه به بذری که می‌کاره محصول کم‌تری نسبت به بقیه برنج‌ها برداشت می‌کنه. هرچند که این برنج کم کاشته میشه؛ بخاطر کم محصول بودنش خیلی مورد توجه کشاورزا قرار نمی‌گیره و هم اینکه نیاز به زمین‌های حاصل‌خیز داره ولی جزء ۵ تا برنج صادراتی کشوره.

مزیت های برنج دم سیاه

خوش‌عطر، قلمی و نرمه و مهم‌ترین ویژگی که داره پخت خوبشه. مخصوص مهمانی‌ها و مراسماته چون که خوب قد می‌کشه. طول و عرض دونه خام اون به ترتیب ۷.۵ و ۱.۸ و اندازه دانه پخته‌ی آن حدود ۱۲.۵ میلی متره. قد کشیدن برنج بدون اینکه عرضش (ضخامتش) تغییر کنه یه برتری مثبته نسبت به بقیه برنج‌‎ ها که این برتری توی برنج هندی، باسماتی و دم سیاه ایرانی وجود داره. رنگ برنج دم سیاه هم سفید مایل به کرمه که تقریبا استخونی می‌شه. از مزایای دیگه این برنج اینه که با موندن سفت نمی‌شه، می‌تونیم بعدا دوباره گرمش کنیم و با همون لذت اولیه میل کنیم. با این همه مزیت معلومه که جزء برنج‌های گرونه.

شیوه پخت

بهتره که برنج دم سیاه رو با آب ولرم بشوریم و بذاریم بین ۳ تا ۴ ساعت خیس بخوره. که این مدت بسته به کهنه یا تازه بودن برنج تغییر می‌کنه. برای برنج‌های کهنه‌تر می‌تونیم برای اینکه بیشتر قد بکشه، از شب قبل توی یه ظرف بزرگ با یکم نمک بزاریم خیس بخوره.

مرحله بعدی اینه که دو سوم قابلمه رو پر از آب کنیم و بذاریم تا جوش بیاد، بعد برنج خیس خورده رو بهش اضافه کنیم با یه قاشق روغن و یه قاشق آبلیمو یا سرکه (واسه سفید شدن برنج). زمانی‌که دانه‌ها دیگه سفتی نداشتند و مغزشون نرم شد، می‌تونیم برنج رو آب‌کش کنیم. البته باید حواسمون باشه که کمتر جوش بخوره؛ اگه بیش از حد باشه برنج خمیر می‌شه. بازرگانی برنج شالیزار یونسی

چگونه کیفیت برنج رو تشخیص بدیم؟

برای بررسی کیفیت برنج  ۳ مرحله داریم. اول اینکه باید عطر برنج رو احساس کنیم که واسه اینکار می‌تونیم برنج رو کف دست‌مون بذاریم و ها کنیم تا عطر برنج ایرانی رو متوجه بشیم. دوم اینکه باید چربی برنج رو امتحان کنیم که برای این روش هم برنج رو کف دست میذاریم و دستامونو به هم‌دیگه می‌مالیم، چربی که کف دست می‌مونه میزان چربی برنج رو مشخص می‌کنه. سوم اینکه برنجی که انتخاب می‌کنیم باید تقریبأ یک‌دست و یه اندازه باشه تا توی پختش دچار مشکل نشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *